HABERLER

Direnişin 100. günü

Kazova işçileri direnişlerinin 100. günü vesilesiyle fabrika önünde bir etkinlik düzenledi.
Etkinliğin başlangıcında işçilerden Aynur Aydemir konuşarak yaşadıkları süreci özetledi. Patronun binayı satmasının ardından kendi alacaklarını vermek yerine yeni işyeri açmayı düşündüğünü söyleyen Aydemir, içerdeki malzemelerden başka atölyede ürettikleri kazakları alacaklarını karşılamak için satmaya başladıklarını, fabrikadaki bozuk makinaları tamir edip burada üretime devam edeceklerini belirtti.
Konuşmanın ardından Grup Emeğe Ezgi sahne aldı. Seslendirdiği marşlarla işçilere destek veren grup Çav Bella marşıyla dinletisini sonlandırdı.
Sarıgazi Bölge Hastahanesi'nde işten atılan ve direnişe başlayan Esin Uluşan da bir konuşma yaparak hem kendi sürecini anlattı hem de Kazova işçilerine destek mesajı verdi. Uluşan, baskı ve zorluklarla karşılaştığını, bunlara karşı çıktığında 10 dakika içerisinde kendini kapıda bulduğunu anlatarak, bu haksızlığa karşı haklarını alabilmek için direnişe başladığını ve devam ettiğini söyledi.
Nakliyat-İş Sendikası adına konuşan Erdal Kopal da Yurtiçi ve MNG kargodaki direniş sürecini anlattı. Kazova işçilerinin yanında olduklarını belirtti.
Türkan Albayrak, Türkiye'nin her yerinde işçi direnişlerinin devam ettiğini hatırlatarak, direnişçi işçilerin diğer işçilere de yapılşması gerekeni gösterdiğini ifade etti. "Direnmek kazanmaktır" diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Hakan Yeşilyurt da direnişe destek için ezgilerini seslendirdi ve konuşmayla direnişçileri selamladı. Yeşilyurt'un söylediği halay parçalar eşliğinde kitle coşkuyla halaylar çekti.
Av. Süleyman Gökten de Kazova işçileriyle ilgili yasal süreci özetleyerek, ÇHD olarak direnişçilerin yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.
Daha sonra ise bir emekçi şiir okuyarak destek sundu.
Tatavla, Abbasağa ve Şişli merkez forumları adına ayrı ayrı destek konuşmaları yapıldı.
Şişli Belediyesi taşeron işçisi olan Yücel Hanoğlu da bir konuşma yaptı. Genel-İş Sendikası'nda giriştikleri örgütlenme sürecinde çok ciddi sıkıntılar yaşadıklarını, şube başkanı Mevsim Gürlevik'in belediyeyle işbirliği yaparak kendilerini sattığını anlattı. Şişli Belediyesi'nin de kendilerine sürekli olarak saldırdığını, sürgün ve ağır çalışma koşulları dayattığını anlattı.
Devrimci İşçi Hareketi adına konuşan Behiç Aşçı, Somuncu ailesinin işçilere uyguladığı sömürü ve sefalet uygulamaları karşısında kendi lüks yaşantılarına son hızla devam ettiğini anlattı. Bütün düzen güçlerinin bu patronların yanında olduğunu belirterek yasal süreçlerle sonuç almanın zorluğuna işaret etti. Kazova işçilerinin de bu nedenle fiili bir mücadele yürüttüğünü belirterek, kendileri için üretime geçeceklerini söyledi. İşçilerin haklılıklarından aldıkları güçle direndiklerini ve mücadele ettiklerini söyleyerek kazanacaklarını ifade etti.
Ötekiler Müzik Topluluğu'nun söylediği Kürtçe, Türkçe ve Ermenice ezgilerle etkinlik devam etti. Grup adına yapılan konuşmada Kazova işçilerinin yanında oldukları vurgulandı.
Etkinlik Ötekiler Müzik Topluluğu'nun ezgileri eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.
Etkinlik boyunca "Kazova işçisi yalnız değildir!", "Yaşasın sınıf dayanışması!", "Direne direne kazanacağız!" sloganları atıldı.
Ayrıca, işçilerin fabrikadaki malzemelerle başka bir atölyede ürettikleri giysiler destek için satışa sunuldu.
Kızıl Bayrak / İstanbul

******************

Kazova Tekstil İşçileri Patronlarından Haklarını İstiyor

Çarşamba, 20 Mart 2013 21:03
Patronları Ümit Somuncu ve Mustafa Umut Somuncu’dan, 4 aylık maaşlarını, kıdem ve ihbar tazminatlarını alabilmek için 27 Şubat 2013 tarihinde mücadeleye başlayan
Kazova Trikotaj A.Ş. işçileri eylemlerine devam ediyorlar.
Geçen hafta Pazar günü patronları Mustafa Umut Somuncu’nun evinin önünde basın açıklaması yapan işçiler, 20 Mart Çarşamba günü de her hafta işyerlerinin önünde yaptıkları eylemlerine devam ettiler.
İşçiler, Saat 13.00’da Şişli Camisi önünde bir araya gelerek, “Haklarımızı İstiyoruz Alacağız-İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” yazılı önlükleri giyip, “Kazova Tekstil Patronları Ümit Somuncu Ve Mustafa Umut Somuncu’ ya Haklarımızı Yedirmeyeceğiz” pankartını açtılar.
Şişli Bomonti’deki işyerlerinin önüne doğru yürüyüşe başlayan işçiler, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız, Hakkımızı Ümit Somuncu’ya Yedirmeyiz, Kazova İşçisi Yalnız Değildir, Direne Direne Kazanacağız” sloganları eşliğinde işyerlerinin önüne geldiler.
Burada yaptıkları basın açıklamasında;
“Aylarca verdiğimiz emeğin karşılığını almadan çalıştık, içeride 4 aylık maaşımız ve tazminatlarımız kaldı ve tüm işçiler mağdur edildik. 70 yıllık firma, dünyanın en ünlü markalarına kazak yaptı. Son olarak M. Polo ve Gant'a Amerika, Almanya, İngiltere ve dünyanın birçok ülkesine ihracat yaptık.
Fabrika sahipleri bizlere ödeme yapmamak için, fabrikanın içindeki değerli kazak, değerli ip ve diğer tüm malzemeleri kaçırdılar. Duvarın diğer tarafında kalan değerli makineleri satmanın ve başkalarının üzerine devretmenin planını kuruyorlar. Biz  Kazova işçileri olarak paramızı alana kadar sesimizi duyurmaya devam edeceğiz.” denildi.
Atılan sloganlarla eylem sonlandırılırken, haftaya aynı saatte burada olunacağı duyurusu yapıldı.

 

Sizi Evlerinizde de Rahat Bırakmayacağız!
Salı, 19 Mart 2013 19:04
4 aylık maaşları ve kıdem tazminatları ödenmeden işlerinden atılan Kazova Tekstil işçileri direnişlerine yine eylemler ekleyerek devam ediyor.
İş yerleri önünde eylem yapmaya başlayan işçiler, eylemlerini patronlarının evinin önüne taşıdı.
Patronlarının evinin bulunduğu Sarıyer 7. Gazeteciler Sitesi önüne giden Kazova işçileri
“Kazova Tekstil Patronları Ümit Somuncu ve Mustafa Umut Somuncu’ya Haklarımızı Yedirmeyeceğiz” pankartını açtılar. ‘Kazova İşçisi Yalnız Değildir’, ‘Haklarımızı Umut Somuncuya Yedirmeyeceğiz’  sloganlarının atıldığı eylemde işçiler adına hazırlanan açıklamayı Serkan Gönüş okudu. Ümit ve Mustafa Somuncu’nun kendilerinden çaldıkları parayla özel koruma tutup tatil yaptıklarını söyleyen Gönüş, haklarını almadan direnişlerinden vazgeçmeyeceklerini söyledi.
İşçilerin oluşturduğu bir heyet patronlarının evlerine gittiler ama evde olmadıklarını öğrendiler. İşçiler her hafta orada eylemlerine devam edeceklerini söyleyerek eylemi sonlandırdılar.

 

Kazova Tekstil İşçileri Haklarını Almakta KararlıPerşembe, 14 Mart 2013 19:08
4 aylık maaşları, ikramiyeleri, kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden patronları Ümit Somuncu ve Mustafa Umut Somuncu tarafından iflas gösterilerek işten çıkartılan Kazova Tekstil işçileri,
13 Mart Çarşamba günü işyerlerinin önüne kadar yürüyüp, basın açıklaması yaptılar.
Saat 13.00’da Şişli Camisi önünde bir araya gelen işçiler, Haklarımızı İstiyoruz Alacağız-İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız, yazılı önlüklerini giyerek, “Kazova Tekstil Patronları Ümit Somuncu Ve Mustafa Umut Somuncu’ya Haklarımızı Yedirmeyeceğiz” pankartını açtılar.
Bomonti’de ki işyerlerinin önüne doğru yürüyüşe başlayan işçileri, Şişli halkı camlardan alkışlayarak destekledi. “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız, Hakkımızı Ümit Somuncu’ya Yedirmeyiz, Kazova İşçisi Yalnız Değildir, Direne Direne Kazanacağız” sloganları eşliğinde işyerlerinin önüne gelen işçiler adına basın açıklamasını Serkan Gönüş okudu. Açıklamada;
“Fabrika kapanalı 40 gün oldu. Ama Kazova Trikotaj patronları Ümit Somuncu ve oğlu Mustafa Umut Somuncu hala kayıp. Borçlarını ödeyeceklerine, çareyi köşe bucak saklanmakta bulup kaçıyorlar. Emeğimizin hakkını vermeden bizleri işten atan patronları eylemlerimizle teşhir etmeye devam edeceğiz” denildi.
25 kişinin katıldığı eylem haftaya aynı saatte ve yerde buluşulacağı duyurusu yapılarak sonlandırıldı.

 

Kazova Tekstil İşçileri Hakları İçin Mücadele Ediyorlar


Çarşamba, 06 Mart 2013 21:17
4 aylık maaşları, ikramiyeleri, mesai ücretleri, kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden, 31 Ocak 2013 tarihinde işten çıkartılan Kazova Trikotaj A.Ş işçileri patronlarından haklarını alabilmek için eylemlerine devam ediyorlar.
6 Mart Çarşamba günü saat 13.00’da Şişli Camisi önünde bir araya gelen işçiler “Kazova Tekstil Patronları Ümit Somuncu Ve Mustafa Umut Somuncu’ya Haklarımızı Yedirmeyeceğiz” pankartını açarak Bomonti’deki işyerlerinin önüne kadar yürüyüş yaptılar. “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız, Hakkımızı Ümit Somuncu’ya Yedirmeyiz, Kazova İşçisi Yalnız Değildir, Sadaka Değil Hakkımızı İstiyoruz” sloganları eşliğinde işyerlerinin önüne gelen işçileri çevredekiler alkışlarıyla desteklediler. Burada yapılan basın açıklamasında;
“4 aylık maaşlarımız ve tazminatlarımız verilmeden 90 işçi işten atıldık. Kazova patronları lüks içinde yaşarlarken biz işçilerevimize ekmek götüremiyoruz. Çocuklarımızın okul masraflarını ödeyemiyoruz. Kazova Trikotaj patronları Ümit Somuncu ve Mustafa Umut Somuncu yıllardır emeğimizi sömürmüştür. Bizleri 12 saat, haftada 7 gün çalıştıran patronlar şimdide emeğimizin karşılığını vermemektedir. Biz direneceğiz ve haklarımızı alacağız” denildi.
Haftaya aynı saatte burada olacaklarını duyuran işçiler, attıkları sloganlarla eylemlerini sonlandırdılar
.
Kazova-tekstil-iscileri-direnis-20130306-1Kazova-tekstil-iscileri-direnis-20130306-2Kazova-tekstil-iscileri-direnis-20130306-3Kazova-tekstil-iscileri-direnis-20130306-4

 

Kazova Tekstil İşçileri Gasp Edilen Hakları İçin Mücadeleye Başladılar

Çarşamba, 27 Şubat 2013 21:39

4 aylık maaşları, ikramiyeleri, mesai ücretleri, kıdem ve ihbar tazminatları verilmeden, 31 Ocak 2013 tarihinde işten çıkartılan Kazova Tekstil işçileri,
27 Şubat Çarşamba günü iş yerlerinin önünde basın açıklaması yaparak, gasp edilen haklarını almak için direnişe başladıklarını duyurdular.
Saat 13.00’da Bomonti, Şişli’de bulunan Kazova Tekstil Fabrikası’nın önünde bir araya gelen işçiler “Kazova Tekstil Patronları Ümit Somuncu ve Mustafa Umut Somuncu’ya Haklarımızı Yedirmeyeceğiz” yazılı pankartı açtılar. “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız, Direne Direne Kazanacağız, Kazova İşçisi Yalnız Değildir” sloganları atan işçiler adına basın açıklamasını Serkan Gönüş okudu. Açıklamada;
“Kazova Trikotaj yavaş yavaş taşınmaktayken bir sabah uyandığımızda bir duvar ile atölyenin ikiye bölündüğünü, duvarın diğer tarafının Nes Triko olduğunu, yıllarımızı, hayatlarımızı, gençliğimizi, kattığımız yahut kaybettiğimiz Kazova Trikotaj ile duvarın diğer tarafının alakasının olmadığını öğrendik. İşçi sınıfını aptal yerine koyduklarını zannettiklerinden ve bugün direnişimiz ile sarsıldıklarından Kazova Trikotaj sahipleri Ümit Somuncu ve Mustafa Umut Somuncu karşımıza çıkamamaktadır.
Bizler Kazova Trikotaj’dan atılan 90 işçi olarak, emeğimizin karşılığını alabilmek için hukuk yolunu başlattık ve adliyelerde her gün, çadırlarda her gün, eylemlerde her gün patronlarımız karşısında direniş başlatıyoruz. Emekten yana olan tüm kurumları bize omuz vermeye çağırıyoruz“ denildi.
Açıklamanın ardından işçiler her Çarşamba günü eylemlerine devam edeceğini duyurarak eylemlerini sonlandırdılar.


Kazova Tekstil İşçileri Fabrika Önüne Çadır Kurdular 


Patronları Ümit ve Mustafa Umut Somuncu tarafından gasp edilen maaş, kıdem ve ihbar tazminatlarını alabilmek için, 27 Şubat itibariyle direnişe başlayarak, fabrikanın önünde,
Taksim’de ve patronlarının evlerinin önünde eylemler yapan Kazova Tekstil İşçileri, 29 Nisan Pazartesi günü Bomonti’de ki fabrikanın önünde çadır kurdular.
Saat 13.00’da Şişli Camisi önünde bir araya gelen işçiler, “Kazova Tekstil Patronları Ümit Somuncu ve Mustafa Umut Somuncu’ya Haklarımızı Yedirmeyeceğiz” yazılı pankartı açıp, ‘’İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız, Sadaka Değil Hakkımızı İstiyoruz, Hakkımızı Ümit Somuncu’ya Yedirmeyiz, Yaşasın Kazova Direnişimiz’’ sloganlarıyla fabrikanın önüne kadar yürüdüler. Burada yaptıkları basın açıklamasında; Patronlarının, haklarını vermek yerine sürekli evlerini taşıyarak köşe bucak kaçtıklarını, ailesine, akrabalarına “biz haklarını vermek istedik, beğenmeyerek fazlasını istiyorlar, bunun için mahkemeye vermişler” yalanlarını yayıyorlar. Karşılarına bir muhatap çıkmadığını söyleyen işçiler, gece yarıları fabrikadan iplik, kazak gibi malzemeleri kaçırıyorlar. Bu nedenle çadır kurarak eylemimizi kazanana kadar sürdüreceğiz dediler.
Sloganlarla bitirilen basın açıklamasının ardından çadır kuruldu. İşçiler taşıdıkları pankartı fabrikanın duvarına astılar.